Jdi na obsah Jdi na menu
 


Išmuratovová střílela jako snajpr Zajcev

13.02.2006 - 18:38, autor: ČTK.

 PRAHA - Světlana Išmuratovová, biatlonistka a setník ruské armády, se dnes prostřílela k olympijskému zlatu. Na vytrvalostní trati v Turíně chybovala jen jednou, získala první individuální medaili z OH a připomněla slávu ruských střelců.

"Mít na sobě ruský dres při olympiádě je velmi svazující, protože máme tak silný tým. Je to jako citovat válečné rčení: za námi je Moskva a ustoupit nemůžeme," řekla v cíli nástupkyně proslaveného odstřelovače Vasilije Zajceva z bitvy o Stalingrad.

Vzhledem k tomu, že Rusky sebraly cenné medaile favorizovaným Němkám, jsou její slova až dvojznačná.

Třiatřicetiletou Išmuratovovou triumf dojal. V cíli nešetřila superlativy. "Jsem úžasně šťastná, splnil se mi veliký sen. A má cesta k olympijskému vítězství byla neobyčejná," uvedla pro server gazeta.ru žena, jež by ráda nastoupila i do štafety, pokud ji trenéři nominují. S tím má však neblahou zkušenost.

"Víte, vlastně to je má třetí olympiáda. V roce 1998 jsem byla v sestavě pro Nagano, ale nezávodila jsem. Zato jsem si udělala úsudek, jak se cení olympijské starty... Každý kouč se snažil protlačit svoje oblíbence," vzpomínala členka bronzové štafety ze Salt Lake City. V roce 2002 tam byla na patnáctikilometrové trati osmá, ve stíhačce patnáctá a ve sprintu dojela devatenáctá.

"Představte si, že po mě jeden čas chtěli, abych změnila i bydliště! Přitom mi v Čeljabinsku všichni pomáhají, seč mohou. A na Zlatoust, mé rodiště a domov rodičů, nedám též dopustit," řekla Išmuratovová o městě, kde ke hvězdám vykročily sportovní legendy Anatolij Karpov či rychlobruslařka Lidija Skoblikovová, která na ZOH 1960 a 1964 vybojovala šest zlatých medailí.

K takovému počtu má mistryně světa ze soutěže družstev ještě daleko. Roku 1996 ji k biatlonu přivedla záliba ve střelbě a stala se armádní sportovkyní. "Když jsme odlétali do Nagana, tak přístroje v letadle hlásily přetížení. Klíče od ubikace jsem dostala až po několika dnech. Ale časy se naštěstí mění. V Rusku se postoje ke sportovcům zlepšily. A možná i proto vítězíme," dodala Išmuratovová, která v kariéře vyhrála jeden závod SP.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář